Super heavyweight Heavyweight Light heavyweight Middleweight Welterweight Light welterweight Lightweight Bantamweight Flyweight Light flyweight Featherweight Light middleweight
1984 - : over 91 kg 1904–1908: over 158 lb (71.7 kg), 1920–1936: over 175 lb (79.4 kg), 1948: over 80 kg, 1952–1980: over 81 kg, 1984 - : 81–91 kg 1920–1936: 160-175 lb (72.6-79.4 kg), 1948: 73–80 kg, 1952 - : 75–81 kg 1904: 145-158 lb (65.8-71.7 kg), 1908: 140-158 lb (63.5-71.7 kg), 1920–1936: 147-160 lb (66.7-72.6 kg), 1948: 67–73 kg, 1952–2000: 71–75 kg, 2004 - : 69–75 kg 1904: 135-145 lb (61.2-65.8 kg), 1920–1936: 135-147 lb (61.2-66.7 kg), 1948: 62–67 kg, 1952–2000: 63.5–67 kg, 2004 - : 64–69 kg 1952–2000: 60-63.5 kg, 2004-: 60–64 kg 1904: 125-135 lb (56.7-61.2 kg), 1908: 126-140 lb (57.2-63.5 kg), 1920–1936: 126-135 lb (57.2-61.2 kg), 1948: 58–62 kg, 1952–2008 : 57–60 kg, 2012 -  : 56–60 kg 1904: 105-115 lb (47.6-52.2 kg), 1908: up to 116 lb (52.6 kg), 1920–1928: 112-118 lb (50.8-53.5 kg), 1932–1936: 112-119 lb (50.8-54.0 kg), 1948–2008 : 51–54 kg, 2012 - : 52–56 kg 1904: up to 105 lb (47.6 kg), 1920–1936: up to 112 lb (50.8 kg), 1948–1964: up to 51 kg, 1968–2008 : 48–51 kg, 2012 -  : 49–52 kg 1968–2008: up to 48 kg., 2012 - : up to 49 kg. 1904: 115-125 lb (52.2-56.7 kg), 1908: 116-126 lb (52.6-57.2 kg), 1920–1928: 118-126 lb (53.5-57.2 kg), 1932–1936: 119-126 lb (54.0-57.2 kg), 1948: 54–58 kg, 1952–2008: 54–57 kg 1952–2000: 67–71 kg, No longer included in the Olympic program.
Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze Games Gold Silver Bronze
2016 Rio de Janeiro Tony Yoka Joe Joyce Filip Hrgović 2016 Rio de Janeiro Evgeny Tishchenko Vasiliy Levit Rustam Tulaganov 2016 Rio de Janeiro Julio César La Cruz Adilbek Niyazymbetov Mathieu Bauderlique 2016 Rio de Janeiro Arlen López Bektemir Melikuziev Misael Rodríguez 2016 Rio de Janeiro Daniyar Yeleussinov Shakhram Giyasov Mohammed Rabii 2016 Rio de Janeiro Fazliddin Gaibnazarov Lorenzo Sotomayor Vitaly Dunaytsev 2016 Rio de Janeiro Robson Conceição  Sofiane Oumiha  Lázaro Álvarez  2016 Rio de Janeiro Robeisy Ramírez  Shakur Stevenson  Vladimir Nikitin  2016 Rio de Janeiro Shakhobidin Zoirov  Misha Aloyan  Yoel Finol  2016 Rio de Janeiro Hasanboy Dusmatov  Yuberjén Martínez  Joahnys Argilagos  2008 Beijing Vasyl Lomachenko Khedafi Djelkhir Yakup Kılıç 2000 Sydney Yermakhan Ibraimov Marian Simion Jermain Taylor
France  Great Britain Croatia  Russia  Kazakhstan Uzbekistan  Cuba  Kazakhstan  France  Cuba  Uzbekistan  Mexico  Kazakhstan  Uzbekistan  Morocco  Uzbekistan  Azerbaijan  Russia  Brazil  France Cuba   Cuba  United States  Russia   Uzbekistan  Russia  Venezuela  Uzbekistan  Colombia Cuba  Ukraine  France  Turkey  Kazakhstan  Romania  United States
  Ivan Dychko   Erislandy Savón   Joshua Buatsi   Kamran Shakhsuvarly   Souleymane Cissokho   Artem Harutyunyan   Dorjnyambuugiin Otgondalai    Murodjon Akhmadaliev    Hu Jianguan    Nico Hernández    Shahin Imranov   Pornchai Thongburan
      Kazakhstan       Cuba        Great Britain        Azerbaijan       France       Germany       Mongolia         Uzbekistan        China         United States         Azerbaijan        Thailand
2012 London Anthony Joshua Roberto Cammarelle Ivan Dychko 2012 London Oleksandr Usyk Clemente Russo Tervel Pulev 2012 London Egor Mekhontsev Adilbek Niyazymbetov Yamaguchi Falcão 2012 London Ryota Murata Esquiva Florentino Anthony Ogogo 2012 London Serik Sapiyev Fred Evans Taras Shelestyuk 2012 London Roniel Iglesias Denys Berinchyk Vincenzo Mangiacapre 2012 London Vasyl Lomachenko Han Soon-Chul Evaldas Petrauskas 2012 London Luke Campbell John Joe Nevin Lázaro Álvarez 2012 London Robeisy Ramírez Nyambayaryn Tögstsogt Misha Aloyan 2012 London Zou Shiming Kaeo Pongprayoon Paddy Barnes 2004 Athens Aleksei Tishchenko Kim Song-Guk Jo Seok-Hwan 1996 Atlanta David Reid Alfredo Duvergal Yermakhan Ibraimov
   Great Britain  Italy  Kazakhstan    Ukraine  Italy  Bulgaria    Russia  Kazakhstan  Brazil    Japan  Brazil  Great Britain    Kazakhstan  Great Britain  Ukraine    Cuba  Ukraine  Italy    Ukraine  South Korea  Lithuania    Great Britain  Ireland  Cuba    Cuba  Mongolia  Russia    China  Thailand  Ireland    Russia  North Korea  South Korea    United States  Cuba  Kazakhstan
  Magomedrasul Majidov   Teymur Mammadov   Oleksandr Hvozdyk   Abbos Atoev   Andrey Zamkovoy   Uranchimegiin Mönkh-Erdene   Yasniel Toledo   Satoshi Shimizu   Michael Conlan   David Ayrapetyan   Vitali Tajbert   Karim Tulaganov
       Azerbaijan        Azerbaijan        Ukraine        Uzbekistan        Russia        Mongolia        Cuba        Japan        Ireland        Russia        Germany        Uzbekistan
2008 Beijing Roberto Cammarelle Zhang Zhilei Vyacheslav Glazkov 2008 Beijing Rakhim Chakhkiev Clemente Russo Osmay Acosta 2008 Beijing Zhang Xiaoping Kenneth Egan Tony Jeffries 2008 Beijing James DeGale Emilio Correa Darren Sutherland 2008 Beijing Bakhyt Sarsekbayev Carlos Banteaux Hanati Silamu 2008 Beijing Manuel Félix Díaz Manus Boonjumnong Roniel Iglesias 2008 Beijing Aleksei Tishchenko Daouda Sow Hrachik Javakhyan 2008 Beijing Enkhbatyn Badar-Uugan Yankiel León Alarcón Bruno Julie 2008 Beijing Somjit Jongjohor Andry Laffita Vincenzo Picardi 2008 Beijing Zou Shiming Pürevdorjiin Serdamba Paddy Barnes 2000 Sydney Bekzat Sattarkhanov Ricardo Juarez Kamil Djamaloudinov 1992 Barcelona Juan Carlos Lemus Orhan Delibaş György Mizsei
 Italy  China  Ukraine    Russia  Italy  Cuba    China  Ireland  Great Britain    Great Britain  Cuba  Ireland    Kazakhstan  Cuba  China    Dominican Republic  Thailand  Cuba    Russia  France  Armenia    Mongolia  Cuba  Mauritius    Thailand  Cuba  Italy    China  Mongolia  Ireland    Kazakhstan  United States  Russia    Cuba  Netherlands  Hungary
  David Price   Deontay Wilder   Yerkebulan Shynaliyev   Vijender Singh   Kim Jung-Joo   Alexis Vastine   Yordenis Ugás   Veaceslav Gojan   Georgy Balakshin   Yampier Hernández   Tahar Tamsamani   Robin Reid
       Great Britain        United States        Kazakhstan        India        South Korea        France        Cuba        Moldova        Russia        Cuba        Morocco        Great Britain
2004 Athens Aleksandr Povetkin Mohamed Aly Michel Lopez Nuñez 2004 Athens Odlanier Solís Viktor Zuyev Mohamed Elsayed 2004 Athens Andre Ward Magomed Aripgadjiev Utkirbek Haydarov 2004 Athens Gaydarbek Gaydarbekov Gennady Golovkin Prasathinphimai Suriya 2004 Athens Bakhtiyar Artayev Lorenzo Aragón Kim Jung-Joo 2004 Athens Manus Boonjumnong Yudel Johnson Cedeno Boris Georgiev 2004 Athens Mario Kindelán Amir Khan Murat Khrachev 2004 Athens Guillermo Rigondeaux Worapoj Petchkoom Aghasi Mammadov 2004 Athens Yuriorkis Gamboa Jérôme Thomas Fuad Aslanov 2004 Athens Yan Bartelemí Varela Atagün Yalçinkaya Zou Shiming 1996 Atlanta Somluck Kamsing Serafim Todorov Pablo Chacón 1988 Seoul Park Si-Hun Roy Jones, Jr. Ray Downey
   Russia  Egypt  Cuba    Cuba  Belarus  Egypt    United States  Belarus  Uzbekistan    Russia  Kazakhstan  Thailand    Kazakhstan  Cuba  South Korea    Thailand  Cuba  Bulgaria    Cuba  Great Britain  Russia    Cuba  Thailand  Azerbaijan    Cuba  France  Azerbaijan    Cuba  Turkey  China    Thailand  Bulgaria  Argentina    South Korea  United States  Canada
  Roberto Cammarelle   Naser Al Shami   Ahmed Ismail   Andre Dirrell   Oleg Saitov   Ionuţ Gheorghe   Serik Yeleuov   Bahodirjon Sooltonov   Rustamhodza Rahimov   Sergey Kazakov   Floyd Mayweather, Jr.   Richie Woodhall
       Italy        Syria        Egypt        United States        Russia        Romania        Kazakhstan        Uzbekistan        Germany        Russia        United States        Great Britain
2000 Sydney Audley Harrison Mukhtarkhan Dildabekov Paolo Vidoz 2000 Sydney Félix Savón Sultan Ibragimov Vladimer Chanturia 2000 Sydney Aleksandr Lebziak Rudolf Kraj Andriy Fedchuk 2000 Sydney Jorge Gutiérrez Gaydarbek Gaydarbekov Vugar Alakbarov 2000 Sydney Oleg Saitov Sergey Dotsenko Vitalie Gruşac 2000 Sydney Mahammatkodir Abdoollayev Ricardo Williams Mohamed Allalou 2000 Sydney Mario Kindelán Andreas Kotelnik Cristián Bejarano 2000 Sydney Guillermo Rigondeaux Raimkul Malakhbekov Sergey Danilchenko 2000 Sydney Wijan Ponlid Bulat Jumadilov Wladimir Sidorenko 2000 Sydney Brahim Asloum Rafael Lozano Kim Un-Chol 1992 Barcelona Andreas Tews Faustino Reyes Ramaz Paliani 1984 Los Angeles Frank Tate Shawn O'Sullivan Christophe Tiozzo
   Great Britain  Kazakhstan  Italy    Cuba  Russia  Georgia    Russia  Czech Republic  Ukraine    Cuba  Russia  Azerbaijan    Russia  Ukraine  Moldova    Uzbekistan  United States  Algeria    Cuba  Ukraine  Mexico    Cuba  Russia  Ukraine    Thailand  Kazakhstan  Ukraine    France  Spain  North Korea    Germany  Spain  Unified Team    United States  Canada  France
  Rustam Saidov   Sebastian Köber   Sergey Mihaylov   Zsolt Erdei   Dorel Simion   Diógenes Luña   Alexander Maletin   Clarence Vinson   Jérôme Thomas   Maikro Romero   Hocine Soltani   Manfred Zielonka
       Uzbekistan        Germany        Uzbekistan        Hungary        Romania        Cuba        Russia        United States        France        Cuba        Algeria        West Germany
1996 Atlanta Wladimir Klitschko Paea Wolfgram Alexei Lezin 1996 Atlanta Félix Savón David Defiagbon Nate Jones 1996 Atlanta Vassiliy Jirov Lee Seung-Bae Antonio Tarver 1996 Atlanta Ariel Hernández Malik Beyleroğlu Mohamed Bahari 1996 Atlanta Oleg Saitov Juan Hernández Sierra Daniel Santos 1996 Atlanta Héctor Vinent Oktay Urkal Fethi Missaoui 1996 Atlanta Hocine Soltani Tontcho Tontchev Terrance Cauthen 1996 Atlanta István Kovács Arnaldo Mesa Vichairachanon Khadpo 1996 Atlanta Maikro Romero Bulat Jumadilov Zoltan Lunka 1996 Atlanta Daniel Petrov Mansueto Velasco Oleg Kiryukhin 1988 Seoul Giovanni Parisi Daniel Dumitrescu Abdelhak Achik 1980 Moscow Armando Martínez Aleksandr Koshkyn Ján Franek
   Ukraine  Tonga  Russia    Cuba  Canada  United States    Kazakhstan  South Korea  United States    Cuba  Turkey  Algeria    Russia  Cuba  Puerto Rico    Cuba  Germany  Tunisia    Algeria  Bulgaria  United States    Hungary  Cuba  Thailand    Cuba  Kazakhstan  Germany    Bulgaria  Philippines  Ukraine    Italy  Romania  Morocco    Cuba  Soviet Union  Czechoslovakia
  Duncan Dokiwari   Luan Krasniqi   Thomas Ulrich   Rhoshii Wells   Marian Simion   Bolat Niyazymbetov   Leonard Doroftei   Raimkul Malakhbekov   Albert Pakeyev   Rafael Lozano   Lee Jae-Hyuk   Detlef Kästner
       Nigeria        Germany        Germany        United States        Romania        Kazakhstan        Romania        Russia        Russia        Spain        South Korea        East Germany
1992 Barcelona Roberto Balado Richard Igbineghu Svilen Rusinov 1992 Barcelona Félix Savón David Izonritei David Tua 1992 Barcelona Torsten May Rostyslav Zaulychnyi Wojciech Bartnik 1992 Barcelona Ariel Hernández Chris Byrd Chris Johnson 1992 Barcelona Michael Carruth Juan Hernández Sierra Aníbal Acevedo 1992 Barcelona Héctor Vinent Mark Leduc Leonard Doroftei 1992 Barcelona Oscar De La Hoya Marco Rudolph Namjilyn Bayarsaikhan 1992 Barcelona Joel Casamayor Wayne McCullough Mohammed Achik 1992 Barcelona Choi Chol-Su Raúl González Tim Austin 1992 Barcelona Rogelio Marcelo Daniel Petrov Jan Quast 1984 Los Angeles Meldrick Taylor Peter Konyegwachie Türgüt Aykaç 1976 Montreal Jerzy Rybicki Tadija Kačar Rolando Garbey
   Cuba  Nigeria  Bulgaria    Cuba  Nigeria  New Zealand    Germany  Unified Team  Poland    Cuba  United States  Canada    Ireland  Cuba  Puerto Rico    Cuba  Canada  Romania    United States  Germany  Mongolia    Cuba  Ireland  Morocco    North Korea  Cuba  United States    Cuba  Bulgaria  Germany    United States  Nigeria  Turkey    Poland  Yugoslavia  Cuba
  Brian Nielsen   Arnold Vanderlyde   Zoltán Béres   Lee Seung-Bae   Arkhom Chenglai   Jyri Kjäll   Hong Sung-Sik   Li Gwang-Sik   István Kovács   Roel Velasco   Omar Catari   Viktor Savchenko
       Denmark        Netherlands        Hungary        South Korea        Thailand        Finland        South Korea        North Korea        Hungary        Philippines        Venezuela        Soviet Union
1988 Seoul Lennox Lewis Riddick Bowe Aleksandr Miroshnichenko 1988 Seoul Ray Mercer Baik Hyun-Man Andrzej Gołota 1988 Seoul Andrew Maynard Nurmagomed Shanavazov Henryk Petrich 1988 Seoul Henry Maske Egerton Marcus Chris Sande 1988 Seoul Robert Wangila Laurent Boudouani Jan Dydak 1988 Seoul Vyacheslav Yanovskiy Grahame Cheney Reiner Gies 1988 Seoul Andreas Zülow George Cramne Romallis Ellis 1988 Seoul Kennedy McKinney Aleksandar Khristov Phajol Moolsan 1988 Seoul Kim Kwang-Sun Andreas Tews Mario González 1988 Seoul Ivailo Marinov Michael Carbajal Róbert Isaszegi 1980 Moscow Rudi Fink Adolfo Horta Krzysztof Kosedowski 1972 Munich Dieter Kottysch Wiesław Rudkowski Alan Minter
   Canada  United States  Soviet Union    United States  South Korea  Poland    United States  Soviet Union  Poland    East Germany  Canada  Kenya    Kenya  France  Poland    Soviet Union  Australia  West Germany    East Germany  Sweden  United States    United States  Bulgaria  Thailand    South Korea  East Germany  Mexico    Bulgaria  United States  Hungary    East Germany  Cuba  Poland    West Germany  Poland  Great Britain
  Janusz Zarenkiewicz   Arnold Vanderlyde   Damir Škaro   Hussain Shah Syed   Kenneth Gould   Lars Myrberg   Nergüin Enkhbat   Jorge Julio Rocha   Timofey Skryabin   Leopoldo Serrantes   Viktor Rybakov   Peter Tiepold
       Poland        Netherlands        Yugoslavia        Pakistan        United States        Sweden        Mongolia        Colombia        Soviet Union        Philippines        Soviet Union        East Germany
1984 Los Angeles Tyrell Biggs Francesco Damiani Aziz Salihu 1984 Los Angeles Henry Tillman Willie DeWit Angelo Musone 1984 Los Angeles Anton Josipović Kevin Barry Evander Holyfield 1984 Los Angeles Shin Joon-Sup Virgil Hill Aristides González 1984 Los Angeles Mark Breland An Young-Su Luciano Bruno 1984 Los Angeles Jerry Page Dhawee Umponmaha Mircea Fulger 1984 Los Angeles Pernell Whitaker Luis Ortiz Chun Chil-Sung 1984 Los Angeles Maurizio Stecca Héctor López Pedro Nolasco 1984 Los Angeles Steve McCrory Redzep Redzepovski Ibrahim Bilali 1984 Los Angeles Paul Gonzales Salvatore Todisco Marcelino Bolivar 1976 Montreal Ángel Herrera Richard Nowakowski Leszek Kosedowski 1968 Mexico City Boris Lagutin Rolando Garbey John Baldwin
   United States  Italy  Yugoslavia    United States  Canada  Italy    Yugoslavia  New Zealand  United States    South Korea  United States  Puerto Rico    United States  South Korea  Italy    United States  Thailand  Romania    United States  Puerto Rico  South Korea    Italy  Mexico  Dominican Republic    United States  Yugoslavia  Kenya    United States  Italy  Venezuela    Cuba  East Germany  Poland    Soviet Union  Cuba  United States
  Robert Wells   Arnold Vanderlyde   Mustapha Moussa   Mohamed Zaoui   Joni Nyman   Mirko Puzović   Martin Ndongo-Ebanga   Dale Walters   Eyüp Can   Keith Mwila   Juan Paredes   Günther Meier
       Great Britain        Netherlands        Algeria        Algeria        Finland        Yugoslavia        Cameroon        Canada        Turkey        Zambia        Mexico        West Germany
1980 Moscow Teófilo Stevenson Pyotr Zayev Jürgen Fanghänel 1980 Moscow Slobodan Kačar Paweł Skrzecz Herbert Bauch 1980 Moscow José Gómez Viktor Savchenko Jerzy Rybicki 1980 Moscow Andrés Aldama John Mugabi Karl-Heinz Krüger 1980 Moscow Patrizio Oliva Serik Konakbayev José Aguilar 1980 Moscow Ángel Herrera Viktor Demyanenko Kazimierz Adach 1980 Moscow Juan Bautista Hernández Pérez Bernardo Pinango Michael Anthony 1980 Moscow Petar Lesov Viktor Miroshnichenko Hugh Russell 1980 Moscow Shamil Sabirov Hipólito Ramos Ismail Mustafov 1972 Munich Boris Kuznetsov Philip Waruinge András Botos 1964 Tokyo Boris Lagutin Joseph Gonzales Józef Grzesiak
   Cuba  Soviet Union  East Germany    Yugoslavia  Poland  East Germany    Cuba  Soviet Union  Poland    Cuba  Uganda  East Germany    Italy  Soviet Union  Cuba    Cuba  Soviet Union  Poland    Cuba  Venezuela  Guyana    Bulgaria  Soviet Union  Ireland    Soviet Union  Cuba  Bulgaria    Soviet Union  Kenya  Hungary    Soviet Union  France  Poland
  István Lévai   Ricardo Rojas   Valentin Silaghi   Kazimierz Szczerba   Tony Willis   Richard Nowakowski   Dumitru Cipere   János Váradi   Lee Byong-Uk   Clemente Rojas   Nojim Maiyegun
       Hungary        Cuba        Romania        Poland        Great Britain        East Germany        Romania        Hungary        North Korea        Colombia        Nigeria
1976 Montreal Teófilo Stevenson Mircea Şimon Clarence Hill 1976 Montreal Leon Spinks Sixto Soria Kostica Dafinoiu 1976 Montreal Michael Spinks Rufat Riskiyev Luis Martínez 1976 Montreal Jochen Bachfeld Pedro Gamarro Reinhard Skricek 1976 Montreal Ray Leonard Andrés Aldama Vladimir Kolev 1976 Montreal Howard Davis Simion Cuţov Ace Rusevski 1976 Montreal Gu Yong-Ju Charles Mooney Patrick Cowdell 1976 Montreal Leo Randolph Ramón Duvalón Leszek Blazynski 1976 Montreal Jorge Hernández Lee Byong-Uk Orlando Maldonado 1968 Mexico City Antonio Roldán Alberto Robinson Ivan Mihailov 1960 Rome Wilbert McClure Carmelo Bossi William Fisher
   Cuba  Romania  Bermuda    United States  Cuba  Romania    United States  Soviet Union  Cuba    East Germany  Venezuela  West Germany    United States  Cuba  Bulgaria    United States  Romania  Yugoslavia    North Korea  United States  Great Britain    United States  Cuba  Poland    Cuba  North Korea  Puerto Rico    Mexico  United States  Bulgaria    United States  Italy  Great Britain
  John Tate   Janusz Gortat   Alec Năstac   Victor Zilberman   Kazimierz Szczerba   Vassily Solomin   Viktor Rybakov   David Torosyan   Payao Pooltarat   Philip Waruinge   Boris Lagutin
       United States        Poland        Romania        Romania        Poland        Soviet Union        Soviet Union        Soviet Union        Thailand        Kenya        Soviet Union
1972 Munich Teófilo Stevenson Ion Alexe Peter Hussing 1972 Munich Mate Parlov Gilberto Carrillo Janusz Gortat 1972 Munich Vyacheslav Lemeshev Reima Virtanen Prince Amartey 1972 Munich Emilio Correa János Kajdi Dick Murunga 1972 Munich Ray Seales Angel Angelov Issaka Daborg 1972 Munich Jan Szczepański László Orbán Samuel Mbugua 1972 Munich Orlando Martínez Alfonso Zamora Ricardo Carreras 1972 Munich Georgi Kostadinov Leo Rwabwogo Leszek Blazynski 1972 Munich György Gedó Kim U-Gil Ralph Evans 1964 Tokyo Stanislav Stepashkin Anthony Villanueva Charles Brown 1956 Melbourne László Papp José Torres John McCormack
   Cuba  Romania  West Germany    Yugoslavia  Cuba  Poland    Soviet Union  Finland  Ghana    Cuba  Hungary  Kenya    United States  Bulgaria  Niger    Poland  Hungary  Kenya    Cuba  Mexico  United States    Bulgaria  Uganda  Poland    Hungary  North Korea  Great Britain    Soviet Union  Philippines  United States    Hungary  United States  Great Britain
  Hasse Thomsén   Isaac Ikhouria   Marvin Johnson   Jesse Valdez   Zvonimir Vujin   Alfonso Pérez   George Turpin   Douglas Rodríguez   Enrique Rodríguez   Heinz Schulz   Zbigniew Pietrzykowski
       Sweden        Nigeria        United States        United States        Yugoslavia        Colombia        Great Britain        Cuba        Spain        Germany        Poland
1968 Mexico City George Foreman Jonas Čepulis Giorgio Bambini 1968 Mexico City Danas Pozniakas Ion Monea Stanisław Dragan 1968 Mexico City Chris Finnegan Aleksei Kiselyov Alfred Jones 1968 Mexico City Manfred Wolke Joseph Bessala Mario Guilloti 1968 Mexico City Jerzy Kulej Enrique Requeiferos Arto Nilsson 1968 Mexico City Ronnie Harris Józef Grudzień Calistrat Cuţov 1968 Mexico City Valerian Sokolov Eridari Mukwanga Chang Kyou-Chul 1968 Mexico City Ricardo Delgado Artur Olech Servílio de Oliveira 1968 Mexico City Francisco Rodríguez Jee Yong-Ju Harlan Marbley 1960 Rome Francesco Musso Jerzy Adamski Jorma Limmonen 1952 Helsinki László Papp Theunis van Schalkwyk Eladio Herrera
   United States  Soviet Union  Italy    Soviet Union  Romania  Poland    Great Britain  Soviet Union  United States    East Germany  Cameroon  Argentina    Poland  Cuba  Finland    United States  Poland  Romania    Soviet Union  Uganda  South Korea    Mexico  Poland  Brazil    Venezuela  South Korea  United States    Italy  Poland  Finland    Hungary  South Africa  Argentina
  Joaquín Rocha   Georgi Stankov   Agustín Zaragoza   Vladimir Musalimov   James Wallington   Zvonimir Vujin   Eiji Morioka   Leo Rwabwogo   Hubert Skrzypczak   William Meyers   Boris Tishin
       Mexico        Bulgaria        Mexico        Soviet Union        United States        Yugoslavia        Japan        Uganda        Poland        South Africa        Soviet Union
1964 Tokyo Joe Frazier Hans Huber Giuseppe Ros 1964 Tokyo Cosimo Pinto Aleksei Kiselyov Alexander Nikolov 1964 Tokyo Valeri Popenchenko Emil Schulz Franco Valle 1964 Tokyo Marian Kasprzyk Ričardas Tamulis Silvano Bertini 1964 Tokyo Jerzy Kulej Yevgeni Frolov Eddie Blay 1964 Tokyo Józef Grudzień Velikton Barannikov Ronald Allen Harris 1964 Tokyo Takao Sakurai Chung Shin-Cho Juan Fabila Mendoza 1964 Tokyo Fernando Atzori Artur Olech Robert Carmody 1956 Melbourne Vladimir Safronov Thomas Nicholls Pentti Hämäläinen
   United States  Germany  Italy    Italy  Soviet Union  Bulgaria    Soviet Union  Germany  Italy    Poland  Soviet Union  Italy    Poland  Soviet Union  Ghana    Poland  Soviet Union  United States    Japan  South Korea  Mexico    Italy  Poland  United States    Soviet Union  Great Britain  Finland
  Vadim Yemelyanov   Zbigniew Pietrzykowski   Tadeusz Walasek   Pertti Purhonen   Habib Galhia   Jim McCourt   Washington Rodríguez   Stanislav Sorokin   Henryk Niedžwiedzki
       Soviet Union        Poland        Poland        Finland        Tunisia        Ireland        Uruguay        Soviet Union        Poland
1960 Rome Franco De Piccoli Daniel Bekker Josef Němec 1960 Rome Cassius Clay Zbigniew Pietrzykowski Anthony Madigan 1960 Rome Eddie Crook, Jr. Tadeusz Walasek Yevgeny Feofanov 1960 Rome Giovanni Benvenuti Yuri Radonyak Leszek Drogosz 1960 Rome Bohumil Němeček Clement Quartey Quincey Daniels 1960 Rome Kazimierz Paździor Sandro Lopopolo Abel Laudonio 1960 Rome Oleg Grigoryev Primo Zamparini Brunon Bendig 1960 Rome Gyula Török Sergei Sivko Abdel Moneim El-Guindi 1952 Helsinki Ján Zachara Sergio Caprari Leonard Leisching
   Italy  South Africa  Czechoslovakia    United States  Poland  Australia    United States  Poland  Soviet Union    Italy  Soviet Union  Poland    Czechoslovakia  Ghana  United States    Poland  Italy  Argentina    Soviet Union  Italy  Poland    Hungary  Soviet Union  United Arab Republic    Czechoslovakia  Italy  South Africa
  Günter Siegmund   Giulio Saraudi   Ion Monea   Jimmy Lloyd   Marian Kasprzyk   Dick McTaggart   Oliver Taylor   Kiyoshi Tanabe   Joseph Ventaja
       Germany        Italy        Romania        Great Britain        Poland        Great Britain        Australia        Japan        France
1956 Melbourne Pete Rademacher Lev Mukhin Daniel Bekker 1956 Melbourne James Boyd Gheorghe Negrea Carlos Lucas 1956 Melbourne Gennadiy Shatkov Ramón Tapia Gilbert Chapron 1956 Melbourne Nicolae Linca Frederick Tiedt Nicholas Gargano 1956 Melbourne Vladimir Yengibaryan Franco Nenci Constantin Dumitrescu 1956 Melbourne Dick McTaggart Harry Kurschat Anthony Byrne 1956 Melbourne Wolfgang Behrendt Song Soon-Chun Claudio Barrientos 1956 Melbourne Terence Spinks Mircea Dobrescu John Caldwell 1948 London Ernesto Formenti Dennis Shepherd Aleksy Antkiewicz
   United States  Soviet Union  South Africa    United States  Romania  Chile    Soviet Union  Chile  France    Romania  Ireland  Great Britain    Soviet Union  Italy  Romania    Great Britain  Germany  Ireland    Germany  South Korea  Chile    Great Britain  Romania  Ireland    Italy  South Africa  Poland
  Giacomo Bozzano   Romualdas Murauskas   Víctor Zalazar   Kevin Hogarth   Henry Loubscher   Anatoly Lagetko   Frederick Gilroy   René Libeer 1936 Berlin Oscar Casanovas Charles Catterall Josef Miner
       Italy        Soviet Union        Argentina        Australia        South Africa        Soviet Union        Ireland        France    Argentina  South Africa  Germany
1952 Helsinki Ed Sanders Ingemar Johansson Ilkka Koski 1952 Helsinki Norvel Lee Antonio Pacenza Anatoly Perov 1952 Helsinki Floyd Patterson Vasile Tiţǎ Boris Nikolov 1952 Helsinki Zygmunt Chychła Sergei Scherbakov Günther Heidemann 1952 Helsinki Charles Adkins Viktor Mednov Erkki Mallenius 1952 Helsinki Aureliano Bolognesi Aleksy Antkiewicz Gheorghe Fiat 1952 Helsinki Pentti Hämäläinen John McNally Gennady Garbuzov 1952 Helsinki Nate Brooks Edgar Basel Anatoli Bulakov 1932 Los Angeles Carmelo Robledo Josef Schleinkofer Allan Carlsson
   United States  Sweden  Finland    United States  Argentina  Soviet Union    United States  Romania  Bulgaria    Poland  Soviet Union  Germany    United States  Soviet Union  Finland    Italy  Poland  Romania    Finland  Ireland  Soviet Union    United States  Germany  Soviet Union    Argentina  Germany  Sweden
  Andries Nieman   Harry Siljander   Stig Sjölin   Victor Jörgensen   Bruno Visintin   Erkki Pakkanen   Kang Joon-Ho   Willie Toweel 1928 Amsterdam Bep van Klaveren Víctor Peralta Harold Devine
       South Africa        Finland        Sweden        Denmark        Italy        Finland        South Korea        South Africa    Netherlands  Argentina  United States
1948 London Rafael Iglesias Gunnar Nilsson John Arthur 1948 London George Hunter Don Scott Mauro Cía 1948 London László Papp John Wright Ivano Fontana 1948 London Július Torma Hank Herring Alessandro D'Ottavio 1948 London Gerald Dreyer Joseph Vissers Svend Wad 1948 London Tibor Csík Giovanni Battista Zuddas Juan Venegas 1948 London Pascual Pérez Spartaco Bandinelli Han Soo-Ann 1924 Paris Jackie Fields Joseph Salas Pedro Quartucci
   Argentina  Sweden  South Africa    South Africa  Great Britain  Argentina    Hungary  Great Britain  Italy    Czechoslovakia  United States  Italy    South Africa  Belgium  Denmark    Hungary  Italy  Puerto Rico    Argentina  Italy  South Korea    United States  United States  Argentina
1936 Berlin Herbert Runge Guillermo Lovell Erling Nilsen 1936 Berlin Roger Michelot Richard Vogt Francisco Risiglione 1936 Berlin Jean Despeaux Henry Tiller Raúl Villarreal 1936 Berlin Sten Suvio Michael Murach Gerhard Pedersen 1936 Berlin Imre Harangi Nikolai Stepulov Erik Ågren 1936 Berlin Ulderico Sergo Jack Wilson Fidel Ortiz 1936 Berlin Willy Kaiser Gavino Matta Louis Laurie 1920 Antwerp Paul Fritsch Jean Gachet Edoardo Garzena
   Germany  Argentina  Norway    France  Germany  Argentina    France  Norway  Argentina    Finland  Germany  Denmark    Hungary  Estonia  Sweden    Italy  United States  Mexico    Germany  Italy  United States    France  France  Italy
1932 Los Angeles Santiago Lovell Luigi Rovati Frederick Feary 1932 Los Angeles David Carstens Gino Rossi Peter Jørgensen 1932 Los Angeles Carmen Barth Amado Azar Ernest Peirce 1932 Los Angeles Edward Flynn Erich Campe Bruno Ahlberg 1932 Los Angeles Lawrence Stevens Thure Ahlqvist Nathan Bor 1932 Los Angeles Horace Gwynne Hans Ziglarski José Villanueva 1932 Los Angeles István Énekes Francisco Cabañas Louis Salica 1912 Stockholm not included in the Olympic program
   Argentina  Italy  United States    South Africa  Italy  Denmark    United States  Argentina  South Africa    United States  Germany  Finland    South Africa  Sweden  United States    Canada  Germany  Philippines    Hungary  Mexico  United States 1908 London Richard Gunn Charles Morris Hugh Roddin
1928 Amsterdam Arturo Rodríguez Nils Ramm Michael Michaelsen 1928 Amsterdam Víctor Avendaño Ernst Pistulla Karel Miljon 1928 Amsterdam Piero Toscani Jan Heřmánek Leonard Steyaert 1928 Amsterdam Ted Morgan Raúl Landini Raymond Smillie 1928 Amsterdam Carlo Orlandi Stephen Halaiko Gunnar Berggren 1928 Amsterdam Vittorio Tamagnini John Daley Harry Isaacs 1928 Amsterdam Antal Kocsis Armand Apell Carlo Cavagnoli    Great Britain  Great Britain  Great Britain
   Argentina  Sweden  Denmark    Argentina  Germany  Netherlands    Italy  Czechoslovakia  Belgium    New Zealand  Argentina  Canada    Italy  United States  Sweden    Italy  United States  South Africa    Hungary  France  Italy 1904 St. Louis Oliver Kirk Frank Haller Frederick Gilmore
1924 Paris Otto von Porat Søren Petersen Alfredo Porzio 1924 Paris Harry Mitchell Thyge Petersen Sverre Sørsdal 1924 Paris Harry Mallin John Elliott Joseph Jules Beecken 1924 Paris Jean Delarge Héctor Méndez Douglas Lewis 1924 Paris Hans Jacob Nielsen Alfredo Copello Frederick Boylstein 1924 Paris William Smith Salvatore Tripoli Jean Ces 1924 Paris Fidel LaBarba James McKenzie Raymond Fee    United States  United States  United States
   Norway  Denmark  Argentina    Great Britain  Denmark  Norway    Great Britain  Great Britain  Belgium    Belgium  Argentina  Canada    Denmark  Argentina  United States    South Africa  United States  France    United States  Great Britain  United States
1920 Antwerp Ronald Rawson Søren Petersen Albert Eluère 1920 Antwerp Eddie Eagan Sverre Sørsdal Harold Franks 1920 Antwerp Harry Mallin Georges Prud'Homme Moe Herscovitch 1920 Antwerp Bert Schneider Alexander Ireland Frederick Colberg 1920 Antwerp Samuel Mosberg Gotfred Johansen Clarence Newton 1920 Antwerp Clarence Walker Clifford Graham George McKenzie 1920 Antwerp Frankie Genaro Anders Petersen William Cuthbertson
   Great Britain  Denmark  France    United States  Norway  Great Britain    Great Britain  Canada  Canada    Canada  Great Britain  United States    United States  Denmark  Canada    South Africa  Canada  Great Britain    United States  Denmark  Great Britain
1912 Stockholm not included in the Olympic program 1912 Stockholm not included in the Olympic program 1908–1912 not included in the Olympic program 1912 Stockholm not included in the Olympic program 1912 Stockholm not included in the Olympic program 1908–1912 not included in the Olympic program
1908 London Albert Oldman Sydney Evans Frederick Parks 1908 London John Douglas Reginald Baker William Philo 1904 St. Louis Albert Young Harry Spanjer Joseph Lydon 1908 London Frederick Grace Frederick Spiller Harry Johnson 1908 London Henry Thomas John Condon William Webb 1904 St. Louis George Finnegan Miles Burke None awarded
   Great Britain  Great Britain  Great Britain    Great Britain  Australasia  Great Britain    United States  United States  United States    Great Britain  Great Britain  Great Britain    Great Britain  Great Britain  Great Britain    United States  United States
1904 St. Louis Samuel Berger Charles Mayer William Michaels 1904 St. Louis Charles Mayer Benjamin Spradley None awarded 1904 St. Louis Harry Spanjer Russell van Horn Peter Sturholdt 1904 St. Louis Oliver Kirk George Finnegan None awarded
   United States  United States  United States    United States  United States    United States  United States  United States    United States  United States